Committees

Council is represented on a broad range of local and regional organisations and community groups.  

Section 355 Committee

Delegate/s

Australia Day Committee

Cr Sue Moore
Cr Danny Thompson

Singleton Sports Council

Cr Danny Thompson
Cr Val Scott

Council Committees

Delegate/s

Audit, Risk and Improvement Committee

Cr Godfrey Adamthwaite

Complaints Review Panel Committee

Cr Sue George
Cr John Martin

Floodplain Management Committee

Cr John Martin
Cr Godfrey Adamthwaite
Cr Sarah Lukeman

General Manager's Performance Review Panel

Cr Sue Moore
Cr John Martin

Local Traffic Committee

Cr Sue George

Roads Committee

Cr Tony Jarrett
Cr Hollee Jenkins

Singleton Aboriginal Advisory Committee

Cr Tony Jarrett
Cr Val Scott

Singleton and District Disability Advisory Committee

Cr Tony Jarrett
Cr Val Scott

Singleton Heritage Advisory Committee

Cr Val Scott

Singleton Interagency Committee

Cr Val Scott
Cr Danny Thompson

Sustainability Committee

Cr Sarah Lukeman
Cr Godfrey Adamthwaite

Wambo Coal Singleton Hall of Fame Committee

Cr Sue Moore
Cr Godfrey Adamthwaite

Waste Strategy Advisory Committee

Cr Sue Moore
Cr Val Scott
Cr Sarah Lukeman

Weeds Strategy Advisory Committee

Cr Sue Moore
Cr Sarah Lukeman

External Organisations

Delegate/s

Arts Upper Hunter Inc.

Cr Danny Thompson

Association of Mining & Energy Related Councils (NSW) Inc.

Cr Sue Moore
Cr Danny Thompson
Cr Sarah Lukeman (alt)

Combined Rural Halls

Cr Sue George

Hunter Joint Organisations

Cr Sue Moore

Hunter Local Land Services

Cr Sarah Lukeman

Hunter Resource Recovery

Cr Sue Moore
General Manager, Jason Linnane

Hunter Valley Wine and Tourism Alliance

Cr Sue Moore
General Manager, Jason Linnane

Joint Regional Planning Panel

Cr Sue George
Cr John Martin
Cr Hollee Jenkins (alt)

Local Health Advisory Committee

Cr Tony Jarrett

Public Libraries NSW Committee

Cr Tony Jarrett
Cr Sue George

Singleton Arts and Music

Cr Danny Thompson

Hunter Valley Bushfire Management Committee

Cr Sue George

NSW Rural Fire Service Singleton Council Service Level Agreement District Liaison Committee

Cr Sue Moore
Cr Sue George (alt)

Upper Hunter Air Quality Monitoring Network

Cr Danny Thompson
Cr Sarah Lukeman (alt)

Upper Hunter County Councils - Hunter Regional Weeds Committee

Cr Tony McNamara
Cr John Martin

Community Consultative Committee
Delegate/s

AGL CCC

Director Planning and Infrastructure Services Group

Ashton Mine CCC

Cr Godfrey Adamthwaite

Bulga/ Beltana Mine CCC

Cr Godfrey Adamthwaite

Food Processing CCC

Cr Tony McNamara

Hunter Valley CCC

Cr Hollee Jenkins

Liddell Colliery CCC

Cr Tony Jarrett

Mt Owen Complex

Cr Sue George

Mt Thorley / Warkworth

Cr Hollee Jenkins

Ravensworth Mine CCC

Cr Godfrey Adamthwaite

Rix's Creek CCC

Cr Sarah Lukeman

United Collieries CCC

Cr Godfrey Adamthwaite

Wambo Mine CCC

Cr Godfrey Adamthwaite